Zmiana może oznaczać nową pracę, przeprowadzkę, zakończenie lub rozpoczęcie relacji, a czasem całkowitą zmianę stylu życia. Choć zmiany mogą prowadzić do rozwoju i nowych możliwości, często wiążą się z trudnościami. Co jest w nich najtrudniejsze?

1. Pożegnanie ze strefą komfortu

Ludzie przyzwyczajają się do rutyny i znanych schematów, ponieważ dają im one poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeśli sytuacja nie jest idealna, jest przewidywalna – a to sprawia, że łatwiej się w niej odnaleźć. Wyjście poza strefę komfortu wiąże się z niepewnością, a ta często budzi lęk.

2. Strach przed nieznanym

Zmiana to wejście w coś nowego, czego jeszcze nie znamy. Może to być nowe środowisko, nowi ludzie, nowe obowiązki. Nie wiedząc, co nas czeka, często tworzymy w głowie najgorsze scenariusze, które wzmacniają opór przed zmianą.

3. Brak natychmiastowych efektów

Każda zmiana wymaga czasu. Oczekujemy, że efekty pojawią się szybko, ale rzeczywistość często nas rozczarowuje. Może to być demotywujące, zwłaszcza gdy nie widzimy od razu pozytywnych rezultatów. Wymaga to cierpliwości i konsekwencji, a to bywa trudne.

4. Konieczność podejmowania decyzji

Zmiany wiążą się z koniecznością dokonywania wyborów, a nie zawsze mamy pewność, która decyzja będzie najlepsza. Strach przed podjęciem złej decyzji może prowadzić do odwlekania zmian i pozostawania w sytuacjach, które nam nie służą.

5. Reakcja otoczenia

Nie zawsze najbliższe osoby wspierają nas w zmianie. Czasem spotykamy się z niezrozumieniem, krytyką lub próbami odwodzenia nas od nowych kroków. Może to powodować wątpliwości i sprawiać, że tracimy pewność siebie.

Jeżeli zmagasz się z procesem zmiany sama/ sam i chcesz skorzystać ze wsparcia w formie change coachingu, zapraszam.